„Když vás někdo úmyslně zavede do minového pole, víte, že máte problém.“

Když ho novinář požádal, aby popsal situace, ke kterým během operace došlo, Pavel řekl: „Bylo tam několik vypjatých situací. Když vás někdo schválně vezme do minového pole, víte, že máte problém. Když vám někdo drží pušku namířenou na záda a vede vás do přední linie, když všechno kolem vás exploduje a dům před vámi se rozbije na kusy, víte, že jste blízko smrti.“

„Když se dostanete pod dělostřeleckou palbu a ty granáty kolem vás explodují, přičemž každá z nich má potenciál zabít stovky lidí a vesnice, která ještě před pár okamžiky vypadala mírumilovně, najednou vypadá jako válečná zóna a vy z ní vyjdete.“ bez úhony, víte, že jste to sotva zvládli. V jednu chvíli jsme dorazili na pláž Karin, dnes ideální destinace pro letní dovolenou. Tehdy to tak nevypadalo, protože jsme se tam dostali 10 minut poté, co minometný granát vyhodil do vzduchu dva francouzské vojáky Takových momentů bylo víc,“ popsal český generál.

Novinář ho poté požádal, aby si vzpomněl na okamžik, kdy se ocitl v minovém poli, a zeptal se ho, jak se dostal ven. „Naštěstí. Nepřejeli jsme žádné miny, jen jsme projížděli polem. Srbové nás tam poslali schválně. Doufali, že se dostaneme do problémů, protože pak mohli říct, že je to naše vlastní chyba.“

Dodává, že leteckou podporu neměli, protože ji nepotřebovali. „Mise OSN byly primárně mírové a podpůrné mise. Mise UNPROFOR, pokud jde o mandát, byla tak slabá a z dnešního pohledu tak neefektivně vedená, že jsem překvapen, že když jsme tam byli, nestalo se mnohem víc špatných věcí.“ .

„Byli jsme zátěží pro chorvatskou i srbskou stranu“

„Byli jsme spíše přítěží pro srbskou i chorvatskou stranu. Ve vypjatých situacích kolem Benkovace nám Srbové vracející se z fronty opakovaně říkali: ‚Proč jste tady? Proč máte kulomety a transportéry a nebudete bojovat s námi proti Chorvatům, kteří nás napadli.“ Těžko se jim v tak vypjaté situaci vysvětlovalo, že nám to náš mandát neumožňuje, měli jsme zbraně, ale směli jsme je použít jen v sebeobraně,“ řekl Pavel.

„Naším úkolem nebylo bojovat s žádnou stranou, ale stát mezi nimi a zabránit násilí. V takové situaci je těžké najít správné řešení,“ dodal, načež se novinář zeptal, proč se pustil do riskantní záchranné akce. v tak vypjaté situaci.situaci.

„Protože jsme vojáci, jsme k tomu cvičeni. Pokud se naši kolegové ocitnou v nebezpečné situaci, jako voják cítím povinnost jim pomoci. Stejnou pomoc bych očekával, kdybychom se ocitli v nesnázích,“ vysvětlil Pavel. .

Na otázku, zda se na záchranné akci francouzských vojáků podílel pouze český prapor, Pavel odpověděl: „Náš prapor, v té době ještě československý, měl jako jediný volnost pohybu v sektoru o rozměrech cca 50×100 kilometrů.“ Srbská ani chorvatská strana nás neomezili v pohybu.“

„Francouzi podcenili Balkán, nepochopili, že to není Čad nebo Alžírsko“

„Keňský prapor byl v zóně, kde se bojovalo nejvíce, a byl prakticky paralyzován. Francouzský prapor se souhrou okolností a některých dřívějších rozhodnutí dostal do situace, kdy je Srbové zablokovali a my jsme je museli zásobovat s jídlem,“ vysvětlil Pavel, jak byli Francouzi izolováni ve vlastní základně.

„Podcenili Balkán, nechápali, že to není Čad ani Alžírsko a že s místními se přes hlaveň zbraně nedomluvíte. Měli jsme výhodu i po jazykové stránce, ale především jsme neměli Pokud tento postoj k místním sdílíme, vždy jsme volili kontakt,“ uvedl Pavel.

„Chorvatské zločinecké gangy občas pronikly do francouzského sektoru a brutálně zabíjely místní Srby. V jednom takovém případě chtěli Srbové zasáhnout a Francouzi, motivovaní snahou zabránit konfliktu, zabránili srbské jednotce vstoupit hlouběji do oblasti, odkud chtěli připravit přepadení.“ , řekl český generál.

Pokračování na další straně