Bývalý generál NATO Petr Pavel se porážkou Andreje Babiše stal novým prezidentem České republiky. Širší chorvatská veřejnost o Pavlovi slyšela až po jeho vítězství ve volbách, ale mnohé zaujalo, že se v roce 1993 účastnil záchranné operace francouzských vojáků za války v Chorvatsku.
Za to mu byl udělen Řád francouzské čestné legie a medaile českého hrdiny. To mu umožnilo používat slovo „hrdina“ na plakátech své kampaně – včetně medailí. Když se ho novináři v předvolební kampani ptali, zda je neskromný, odpověděl: „To neříkám za sebe, za mě to řekl prezident Václav Havel.“
Bývalý generál a bývalý prezident vojenského výboru NATO poskytl o oné operaci UNPROFOR před třemi lety zajímavý rozhovor, ve kterém podrobně popsal záchranu 55 francouzských vojáků. V tomto rozhovoru vyprávěl, jak mu v jednu chvíli srbský velitel namířil pušku na krk. Nedaleko byl jeho tehdejší zástupce Aleš Opata.
„Tehdy jsem byl nejblíže ztrátě života“
„Zapůsobilo na mě, když mi Aleš Opata, když se srbský velitel nedíval, pošeptal: Veliteli, já ho zabiju, ne? Jen jsem mu řekl: ‚Aleši, nic nedělej‘,“ řekl v roce 2019 v rozhovoru Pavel.
Uvádí, že operace v Chorvatsku v roce 1993 byla nejstresovějším okamžikem, který ve své vojenské kariéře zažil: „Myslím, že to byl okamžik, kdy jsem byl nejblíže ztrátě života.“
Pavel uvádí, že operace proběhla koncem roku 1992 a začátkem roku 1993: „Chorvatsko ztrácelo trpělivost s pomalým osvobozováním území v sektoru, kde se nacházel náš prapor. Srbové tomu říkali Srbská Krajina. Je to oblast kolem Plitvických jezer, od Kninu na jih po Karlovac na severu“.
„Později zahájili operaci Bouře, jejímž cílem bylo rychle nastolit kontrolu a vyhnat Srby z této oblasti. Zároveň to byla oblast, kde Srbové žili po staletí. Část Srbů měla pocit, že mají Mnoho Srbů tam v historii prolilo svou krev,“ řekl Pavel v rozhovoru.
Pokračování na další straně