Konzumace určitých potravin a nápojů může snížit riziko nebo závažnost možných nežádoucích účinků spojených s očkováním. Stojí za to připravit se na očkování a následující dny s nimi!

Po očkování se u mnoha lidí mohou objevit nepříjemné vedlejší účinky, jako jsou bolesti svalů a kloubů, horečka, zimnice, celková slabost a únava, nevolnost nebo bolest hlavy. Tyto příznaky obvykle vymizí během 1–2 dnů. I když je lze považovat za „dobré znamení“, protože ukazují, že vakcína vyvolala odpovídající reakci, náš imunitní systém funguje, mohou způsobit několik hodin plných utrpení. Věnování pozornosti naší stravě ve dnech před a po očkování však může snížit riziko nežádoucích účinků nebo dokonce jejich intenzitu.

Měli byste si uvědomit, že naše strava nemá přímý vliv na to, jak účinné je očkování! V klinické studii s vakcínami proti koronavirům byli do studie zahrnuti lidé, kteří nedrželi speciální dietu, což znamená, že vakcína byla dostatečně účinná bez jakékoli „dietní“ přípravy.

Co bychom měli jíst a pít před a po očkování?

Upřednostňujte čerstvou zeleninu a ovoce, libové bílé maso, ryby zdravé tuky, olejnatá semena. Zvláště prospěšné jsou například mandle, vlašské ořechy, extra panenský olivový olej, bobule, losos, makrela a sardinky . Podporují dlouhodobě fungování našeho imunitního systému, snižují zánětlivé procesy. Naproti tomu mnoho zpracovaných nezdravých potravin může vést k oslabení imunitního systému, zvýšenému riziku chronických problémů, vzplanutí zánětu a dokonce i některé konzervační látky mohou snížit účinnost vakcín .

Jedním z častých nežádoucích účinků může být nevolnost a nevolnost. Na dny po očkování je vhodné naplánovat snadno stravitelná neutrální jídla – měli bychom se zdržet příliš kořeněných a mastných pokrmů, mléčných výrobků. Dobrou volbou může být banán, vařená rýže nebo vařené brambory. Zázvorový čaj je již dlouho známý pro své pozitivní účinky na trávení a po tisíce let se používá k léčbě nevolnosti a jiných břišních potíží.

Léčivé účinky vývaru, který je také bohatý na zeleninu, prokázaly také výzkumy: je snadno stravitelný, pomáhá doplňovat tekutiny a je bohatý na vitamíny a minerály. Když se konzumuje s vařeným masem a těstovinami, je obzvláště výživné. Obvykle to funguje dobře i pro ty, kteří jsou jinak velmi anorektičtí a slabí.

Zdravá, rozmanitá střevní flóra přímo a nepřímo ovlivňuje náš imunitní systém . Výzkum naznačuje, že rovnováha střevní flóry může také ovlivnit účinnost očkování . Doporučuje se začít „posilovat“ střevní flóru jeden až dva týdny před datem očkování a pokračovat v něm dva týdny po očkování. Jezte hodně vlákniny a denně konzumujte fermentovaná jídla, jako je jogurt, kefír nebo kysané zelí!

Pokračování na další straně