Oregano: zlikviduje kašel, rýmu i bolest v krku!
Bolest v krku, nepříjemný kašel či rýma. Nemoc, která se dá léčit, ale přesto je nepříjemná a byli bychom asi všichni šťastní, kdyby se nám obloukem vyhnula. V rámci prevence je vhodné konzumovat stravu bohatou na vitamíny a minerály, dodržovat hygienu rukou a pomůže i pohyb na čerstvém vzduchu. Pokud na vás však přece jen nějaký ten bacil sedne, v kuchyni najdete skvělého přírodního pomocníka , o kterém jste možná dosud ani netušili. Je to právě oregano.
Oregano je bylinka, která je charakteristická svou silnou vůní a je výborná při dochucování pokrmů. Kromě toho má však i léčivé vlastnosti. Je bohatá na vitaminy A, C, E a K, obsahuje vápník, mangan, niacin, železo, hořčík, lutein, působí antisepticky a má také antibakteriální účinky.
Pokračování na další straně…
xx_xxoregánový čaj
První pomoc při nachlazení a zejména kašli.
potřebujeme:
5 lžičky sušených oregánový listů
3 sklenice vody
med
citron
postup:
Vodu nechte sevřít a zalijte ní sušené oregano. Nechte 5 minut louhovat, pak čaj přeceďte a dochuťte medem a citrónem. Pro ještě lepší účinek můžete oregano kombinovat s tymiánem, který je také výborným přírodním pomocníkem při léčbě dýchacích potíží.
Skořice – pomůže vám lépe spát a vyčistí ucpané dutiny
Vůně skořice je jako balzam pro mysl zmítanou stresem. Dokáže zlepšit náladu, odbourat obavy a stres. Navíc inhalování této vůně prospívá i dýchací soustavě a dutinám . Kromě uvolnění dýchacích cest pocit uklidnění vede i ke kvalitnějšímu nočnímu odpočinku bez probouzení . Abyste si vůni vychutnali co navíc, je dobré dát ji do blízkosti plamene. Vyzkoušejte skořicovými palice obložit například svíčku, jednoduše zapálit plamen a uložit do prostoru. Pak už nezbývá, jen se těšit z úžasné vůně a krásné vánoční atmosféry.
Pro celou skořici přepůlit aniž se palice zlomil, stačí, když na pár hodin namočíte do teplé vody. Skořice změkne a vy ji můžete překrojit bez obav . Vodu nevylévejte, použijte ji na zalévání květin, je to doslova životabudič a zároveň zatočí s plísní a bakteriemi v půdě.
Kmín je vynkajúca proti kašli a chřipce
Chřipka a nachlazení: Do 400 ml vody přidejte 15 g celého kmín. Vařte, dokud v hrnci není jen 100 ml vody. Každé ráno a večer pijte 20 ml této tekutiny.
potřebujeme:
50 g mletého kmínu (dá se použít i celá, pokud nemáte mletou)
250 ml vody
Pro dospělé i 1 lžíci slivovice 🙂
postup:
Kmín smíchejte s 200 ml vody, přeložte na plamen apod pootevřenou pokličkou vařte na mírném plameni 15 minut. Nyní byste měli mít v hrnci hustou tmavou směs.
Scedíme tekutinu a přidáme do ní ještě 50 ml vody. Opět přendáme na plamen a necháme převařit. Nevím, jak je to s celkem malými dětmi, ale nám dávala babička tento „vitamín“ až od asi 10 let. Dospěláci si přidávají do výsledné směsi 1 lžíci slivovice. 🙂
Děti užívají 2 x za den jednu lžičku směsi a dospělí 3x za den 1 lžíci. Pozor, abyste si pak nesedli za volant, protože obsahuje alkohol. Stačí užívat krátce, nám se po pár dávkách vždy ulevilo a už stačily jen zázvorové a bylinkové čajíky :-).
Za rychlý nástup účinku mohou protizánětlivé účinky kmínu. Když však tuto kúru užíváte, nezapomínejte na dostatek tekutiny, kmín má diuretický účinek.
S mírou
Nic netřeba přehánět a pokud si to váš zdravotní stav nevyžaduje, optimální příjem kmínu by neměl přesáhnout více než půl polévkové lžíce v jednom pokrmu maximálně třikrát týdně . Pokud naopak trpíte obtížemi doporučuje se pít kmínový čaj / kmínový nápoj až dvakrát denně.
Tymián je fantastcký na respirační onemocnění
Tymián si snadno podaří s téměř každým respiračním onemocněním jako například nachlazení, chřipka, astma, bolesti v krku, kašel, záněty průdušek, laryngitida či infekce dutin.
Nejlepší způsob pro tato onemocnění je užívat ho ve formě inhalací.
V případě bolesti krku nebo zánětu mandlí si z něj připravte odvar a pomocí něho kloktejte hrdlo několikrát denně.
Tymiánový sirup: toto děláme, když hleny scházejí na průdušky a třeba urychleně vykašlávat. 20 dag cukru (je míchám hnědý s bílým, případně dám jen polovinu a druhou Nahrazuji medem po vaření) vaříme cca 20 min s 1/4 l vody, pak do toho vsypeme celý sáček sušeného tymiánu (já používám 14 g Kotányi), necháme to tak do vychladnutí a scedíme. Vznikne z toho hustší sirup, který chutná i dětem a mně velmi připomíná sirupy proti kašli z lékárny – jen je to nesrovnatelně levnější a podle mých zkušeností i účinnější.
Pokračování na další straně…
xx_xxFantastický recept proti virům
potřebujeme:
250 ml vody
1 PL cukru (můžete vynechat)
1 cibule
1 PL tymiánu
1 PL majoránky
1 PL citronové šťávy
2 PL medu (nebo podle chuti)
1 sáček oblíbeného čaje
postup:
Vodu smícháme s cukrem, tymiánem, majoránkou a nakrájenou cibulí. Vaříme asi 10 minut. Po uvaření přecedíme do hrnku a vložíme sáček s čajem. Necháme vyluhovat podle návodu. Nakonec přidáme med a citrónovou šťávu. Nápoj pijeme teplý několikrát za den.
Tymián je důležitá bylinka v boji proti kašli. Jeho hlavní účinnou látkou je thymol, který má silné dezinfekční účinky. Léčivé účinky tymiánu znal už antický lékař Hippokrates, který ho doporučoval při respiračních onemocněních. Je neoblomným bojovníkem proti virům a bakteriím, ale je účinný i při léčení plísní. Tuto běžně dostupnou bylinku však můžete využít i při kožních onemocněních a akné. Lístky čerstvého tymiánu obsahují esenciální oleje, které vás také ochrání před dotěrnými komáry. Tymiánový olej poskytuje úlevu a zmírňuje příznaky po bodnutí.
Čaj z Tymiánu – při nachlazení, kašli a trávicích problémech
Čaj si připravíme z jedné čajové lžičky sušeného tymiánu, kterou zalijte 2 až 2,5 dcl vody. Tuto směs přivedeme do varu a následně vypneme. Čajovou směs necháme louhovat cca 10-12 minut. Následně čaj slijeme a ještě teplý vypijeme.
Užíváme maximálně 3x denně. Není vhodný pro dlouhodobé užívání.
Pozor – tymián není vhodný pro těhotné ženy a lidi se srdečními poruchami.
Zdroj:Dobrenoviny.sk