Zanechal po sobě stopu. Navzdory výrazným zdravotním potížím se nevzdal a snažil se svými slovy změnit svět k lepšímu. Byl excentrický, stál si za svými slovy, přičemž neváhal mluvit i o nepříjemných věcech. V jedné z posledních zpráv apeloval na pět výzev, kterými bude naše společnost v příštích letech čelit.

Už jen kvůli památce na Stephena Hawkinga  bychom je neměli ignorovat. Toto je jeho velké varování pro lidstvo.

MUSÍME SE ZAČÍT POHYBOVAT

Pro někoho je možná překvapivý fakt, že Stephen Hawking se zajímal i o takový problém současného lidstva, jakým je obezita. Přestože většinu svého života strávil na invalidním vozíku, uvědomoval si, jak důležitý je pohyb auta se přemisťují i na malé vzdálenosti, přičemž to může mít z dlouhodobého hlediska velmi negativní dopad na zdraví celé společnosti. „Jíme hodně a málo se pohybujeme,“  tvrdil. A je to opravdu tak.

UMĚLÁ INTELIGENCE NÁS BRZY NAHRADÍ

Umělá inteligence je součástí téměř všech odvětví našeho života. Nezjednodušuje život jen v sféře technologií, ale dokonce se nám dostala i do postelí. Hawking však v ní viděl dvousečné zbraň. Bál se toho, že jsme už překročili pomyslný bod, ze kterého již není návratu. V jednom z rozhovorů   řekl větu, z níž doslova mrazí:  „Džin je už mimo láhve. Obávám se, že jednoho dne nás umělá inteligence může zcela nahradit. “ Možná jeho slova nejsou jen pesimistickou prognózou, ale je v nich více pravdy, než by nám to bylo příjemné.

Pokračování na další straně

xx_xx

MIMOZEMŠŤANÉ NÁM PRAVDĚPODOBNĚ NEBUDOU PŘÍZNIVĚ NAKLONĚNI

Hawking byl přesvědčen o tom, že mimozemské civilizace nebudou chtít mít s pozemšťany právě přátelské vztahy. O existenci mimozemšťanů prakticky nepochyboval. Právě naopak. Tvrdil že čím byl starším, tím se více utvrzoval v tom, že nejsme sami. Proto i v budoucnu naše kolosální výpravy na Mars či jiné planety, nemusí zcela dopadnout podle našich představ.

ODBORNÍCI BRZY NEBUDOU POTŘEBNÍ

Hawking věděl, že začínají těžké časy.  V moři hoaxů a poplašných zpráv jaksi odborníci ztrácejí své místo. To však není to nejdůležitější, proč vědců odsuneme na druhou kolej. I umělá inteligence si bude umět s palčivými problémy a bude se snažit najít co nejpřesněji odpovědi na vědecké otázky.

Na závěr se však vyvstává otázka, která mnoha znepokojí. Pokud nás nahradí umělá inteligence, jaký bude mít lidský život smysl či cenu? Vždyť žádná technologie není schopna citů a pevně věříme, že to tak i zůstane.

Zdroj:Babskeveci.sk