Dnes je celý svět posedlý gadgetami, smartphony, tablety a jinou digitální technikou. Spolu s nimi proniká na svět i virus digitální demence. To není vtip, ale diagnóza.
V roce 2007 si specialisté všimli, že každým rokem přibývají dětí – představitelé digitální generace, které trpí poruchami pozornosti, ztrátou paměti, nízkým sebeovládáním, kognitivní poruchou a depresemi.
Vliv gadgetů na děti
Studie prokazují, že v mozcích představitelů digitální generace byly pozorovány změny, podobné těm, které se vyskytují po traumatickém poranění mozku nebo při raném stádiu demence – demence, která se vyskytuje až ve stáří.
Je těžké uvěřit, že průměrný sedmiletý Evropan stráví u obrazovky více než jeden rok svého života a 18-letý více než 4 roky.
Říkáte si, že dnes jsou zcela jiné děti? Ano, jsou úplně jiné, ale jejich mozek je stejný jako byl před 1000 lety – 100 miliard neuronů, který je spojen s desítkami tisíc podobných druhů.
Mozek je třeba rozvíjet a krmit. Všechny naše myšlenky, akce, řešit složité problémy a hluboké reflexe zanechávají stopy na našem mozku. „Nic nemůže nahradit to, co děti dostanou z vlastního, svobodného a nezávislého myšlení, když oni zkoumají fyzický svět a jsou konfrontovány s něčím novým,“ říká britská profesorka psychologie Tanya Byron.
Budete šokováni, ale od roku 1970 se poloměr aktivity dětí (prostor kolem domu, kde děti mohou volně prozkoumávat svět) klesl o 90%. Svět se zmenšil na obrazovku smartphonu. Děti zapomněly, a co je ještě horší, prostě neví, co je to – běžet v dešti, pouštět lodičky, šplhat na stromy a popovídat si s kamarádem.
Oni sedí celé hodiny připoutáni k smartphonu. Ale vždyť je třeba rozvíjet své svaly, znát rizika, která na ně číhají ve světě a stejně komunikovat se svými přáteli.
„Je úžasné, jak rychle se formuloval zcela nový typ prostředí, kde chuť, vůně a dotek nejsou stimulovány, když větší část dne prosedíme u obrazovky a ne procházkou na čerstvém vzduchu“ říká Susana Grinfild. Rozhodně si máme z čeho dělat starosti.
Mozek se formuje, když jsou vnější podněty a čím je jich více, tím je to pro mozek lepší. Proto je velmi důležité, aby děti poznávaly svět fyzicky a ne virtuálně. To je potřebné pro růst mozku, jako tomu bylo i před 1000 lety.
článek pokračuje na druhé stránce….
xx_xx
Dítě také potřebuje zdravý a klidný spánek. Ale dnešní děti nejsou schopny odprostit se od počítače a počítačových her. Tím si výrazně snižují délku spánku a to vede k jeho narušení. Jaký může být rozvoj, když vás bolí hlava, jste unavení a školní úkoly nemůžete dostat do hlavy?!
Možná se ptáte, jak digitální technologie může změnit mozek dítěte? Zaprvé, počet vnějších podnětů je omezen z důvodu monotónní zábavy na internetu. Dítě nedostane potřebné zkušenosti, aby se dostatečně rozvíjel mozek, který je zodpovědný za empatii, sebeovládání, rozhodování …
A to, co nepracuje, odumírá. Vždyť člověku, který přestal chodit, se atrofují nohy. Děti se nenaučily udržet v sobě informaci, raději si ji vyhledají na internetu. Mají problémy s pamětí. Netrénují ji.
Myslíte si, že děti jsou inteligentnější díky internetu? Věděli jste, že dnešní 11-leté dítě je schopno vyřešit úlohu, kterou před 30 lety dokázaly vyřešit 8-9 leté děti. Vědci tvrdí, že jedním z hlavních důvodů je to, že žijí ve virtuálním světě.
„Obávám se, že digitální technologie infantilizujú mozek, podobá se to mozku malých dětí, které přitahuje bzučení a světlo, které nemohou koncentrovat vnímání a žít v přítomném okamžiku„, říká Susana Grinfild.
Nikdy není pozdě
Ještě můžete zachránit své děti. Jednoduše omezte dobu používání těchto gadgetů. Budete se divit, ale Steve Jobs, guru digitálního průmyslu, to tak udělal. Jeho děti vůbec nepoužívají iPady a další gadgety jim byly zakázány během noci a víkendů.
Chris Anderson, šéfredaktor amerického časopisu „Wired“, jeden ze zakladatelů 3D robotiky, také omezil pro své děti používání gadgetů. Andersonovy pravidlo – žádné obrazovky a gadgety v ložnici! „Já, jako nikdo jiný, vidím nebezpečí nadměrného používání internetu. Sám jsem se setkal s tímto problémem, a chci, aby se mu mé děti vyhnuly.“
Synové zakladatele služby Blogger a Twitter mohou používat smartphony a tablety jen 1 hodinu denně, a ředitel Outcast Agency omezuje používání gadgetů na 30 minut denně. Jeho nejmladší děti nemají žádné gadgety.
A tady je vaše odpověď na otázku. „Co dělat?“ Postarat se o mladou generaci. Popřemýšlejte o tom, co je čeká v budoucnu za takových 20-30 let pokud nyní stráví půl dne před obrazovkami svých špičkových gadgetů.