Je to proto, že na naší planetě bude stále více a více spalujících dnů a odhaduje se, že vlny veder budou v budoucnu častější a delší. Dlouhodobě neobvykle horké počasí může být pro lidi nebezpečné, protože může vést k úpalu a dalším zdravotním problémům a dokonce k úmrtí.

Globální oteplování by mohlo způsobit nedostatek vody a sucha. Takové jevy lze pozorovat již v celé Evropě, zejména v jižních oblastech. Navíc, když neprší, stromy a jiné rostliny velmi vyschnou a snadno se zapálí, což způsobí ničivé požáry.

„Jelikož změna klimatu narušuje dosud známé povětrnostní vzorce, můžeme očekávat extrémní vlny veder, jaké se v současnosti vyskytují na našem kontinentu,“ uvedl Frederike Otto, zástupce ředitele Institutu pro změnu životního prostředí na Oxfordské univerzitě.

V nedávné studii Otto a jeho tým sledovali data ze sedmi meteorologických stanic v severní Evropě za posledních několik měsíců a porovnávali je s existujícími informacemi pro období do počátku 20. století.

„Zjistil jsem, že vzdálená arktická meteorologická stanice dosud zaznamenala ve svých historických záznamech bezprecedentní vlnu veder,“ vysvětlil Geert Jan van Oldenborgh, výzkumník z nizozemského meteorologického ústavu, jeden z autorů studie.

Zdroj:buzzblog.eu