Plasty se stávají pro lidstvo stále závažnějším problémem. Zpočátku představovali obrovskou výhodu, s postupem času se z nich však stává náš úhlavní nepřítel.

Kousky plastu se nacházejí doslova všude kolem nás a tvoří se z nich tuny a tuny odpadu, který se v přírodě jen tak nerozloží. Vynález této dívky proto může pro svět znamenat obrovský přínos.

Anna Du navštěvuje teprve 7. ročník na základní škole v Massachusetts a už se může těšit z nemalého úspěchu. Podařilo se jí sestrojit robota, který dokáže na mořském dně identifikovat mikroplasty.

Ty totiž představují problém nejen pro mořské živočichy, ale pro celý ekosystém. Vědci zvedají varovný prst a tvrdí, že do roku 2050 bude v mořích plavat více plastu než ryb, což je skutečně alarmující.

I to je jeden z důvodů, proč se Anna rozhodla, že tomu všemu nebude jen tak nečinně přihlížet. Všimla si totiž, že je nesmírně náročné odstranit zejména mikroplasty, které jsou usazeny na dně oceánů.

Vytvořila proto robota, který je uzpůsoben právě pro tuto činnost. Robot připomíná malé vozítko sestrojené z PVC trubek a rybářských závaží, které se pohybuje po dně a dokáže za pomoci infračerveného záření identifikovat mikroplasty.

článek pokračuje na další stránce…

xx_xx

Jak je možné, že 12letá dívka dokázalo něco takového? Všechny poznatky, které potřebovala, získala v místní knihovně a sledováním množství hodin videí na YouTube. Věda ji však zajímala už od útlého dětství a rodiče ji brávali na různé akce, když bylo Anně teprve 5 let.

Poklonu holčičce vzdali mnozí odborníci, mezi nimi například Casey Machala z oceánografického institutu Woods Hole.

Pro The Smithsonian se vyjádřila, že i když se zdá, že je zařízení jednoduché, Anna si zaslouží pochvalu. Sestrojila funkční prototyp, aby pomohla vyřešit závažný problém lidstva.

Casey Machala se věnuje shromažďování a vyhodnocování dat z polárních oblastí a má obrovskou radost z toho, že právě jeden z robotů podílejících se na její práci inspiroval Annu k vytvoření vlastního prototypu. Její robot se dokonce zúčastnil i soutěže Broadcom Masters a Anna se se svým nápadem umístila v top 30 soutěžících.

Soutěže se zúčastnilo mnoho šikovných lidí a nápady hodnotili ti nejlepší inženýři a vědci z oboru. Ačkoliv Anna nevyhrála první cenu, nevěší hlavu a doufá, že jednou se z ní stane inženýrka, aby mohla pomáhat budovat věci, které alespoň o malý kousek zlepší náš svět.