Byl zaznamenán mimořádně vzácný lékařský případ potápěče, který se ponořil do hloubky podmořské jeskyně a došlo u něj ke smrtelnému krevnímu syndromu, při němž mu z cév vytékala tekutina. Tento syndrom byl bizarní komplikací dekompresní nemoci. Dekompresní nemoc je stav, při kterém se v krvi tvoří bublinky, když se člověk dostane z vysokého tlaku hluboké vody do nízkého tlaku na hladině. Tento stav obvykle způsobuje bolesti kloubů, závratě a extrémní únavu. Může být životu nebezpečná, ale většinu lidí lze vyléčit vstupem do hyperbarické komory, která poskytuje vysokotlaký kyslík. V novém případu zveřejněném 5. července v BMJ Case Reports se u potápěče rozvinul syndrom systémového kapilárního úniku (SCLS), ale díky rychlé léčbě přežil.

Pacientem je 40letý muž, který se dostaví na pohotovost a stěžuje si na „zhoršující se dušnost“ poté, co se den předtím „40 minut“ potápěl v mořské vodě v jeskyni hluboké „asi 30 metrů“. O jakou nemoc se jedná? Doktor Ali Ataya, docent na University of Florida College of Medicine a odborník na syndrom kapilárního úniku, pomáhal muže léčit a dokázal identifikovat několik příznaků SCLS SCLS je těžký zánět, který způsobuje únik bílkovin ze všech krevních cév, které v sobě normálně zadržují tekutinu. To způsobuje únik tekutiny z buněk, uvedl Ataya v rozhovoru pro časopis Live Science.

Co tedy způsobilo tuto vzácnou komplikaci? „U lidí,“ říká Ataya, „se předpokládá, že puchýře, které se tvoří při dekompresi, spouštějí zánětlivou kaskádu v cévách, zvyšují jejich propustnost a způsobují únik bílkovin a tekutin, což vede k SCLS. Podle Atayi je SCLS obvykle smrtelný, ale rychlá diagnóza problému, resuscitace muže a léčba zánětlivé kaskády, kterou tým provedl, by mohla vysvětlit, proč se muž zotavil natolik dobře, že mohl být propuštěn „za méně než týden“.

Pokračování na další straně