Není divu, že na tomto ostrově nežijí žádní lidé a jediným důkazem lidské existence je maják postavený tak, aby se vyhnul ztroskotání. Někdo musel postavit maják a provozovat ho a na počátku 20. století žil na ostrově muž, který to měl na starosti. Poslední strážce majáku a jeho rodina podle pověsti nepřežili, protože do jejich obydlí se hadi údajně dostali otevřenými okny.

Další děsivý příběh vypráví o rybáři, jehož loď najela na mělčinu na břehu ostrova, a tak musel vystoupit. Zatímco se snažil natrhat banány, hadi ho seskočili ze stromu. Při pokusu o útěk na břeh byl údajně více než desetkrát pokousán.

Druh pitfish z čeledi pryskyřníkovitých byl na ostrově uvězněn, když se hlubiny oceánu zvedly a oddělily ostrov od pevniny. Přirozený výběr v kontextu evoluce umožnil hadům přizpůsobit se novému prostředí, došlo k nárůstu populace, protože neměli přirozené nepřátele, a na druhou stranu hrstka potravy.

Hadi se živí převážně ptáky, ale pro uštknutí člověka je důležité vědět, že jed zlatého hada doslova rozpouští lidské maso v místě uštknutí a je dokonce pětkrát silnější než jed jeho hadího příbuzného z přistát.

Smrtící druh místně známý jako „Ilha de Queimada Grande“ je poměrně neznámý a důvod spočívá ve skutečnosti, že tento ostrov je jeho jediným domovem. Má krásnou zlatou barvu a hlavu má kopíovitý tvar. Tato rodina hadů je zodpovědná za asi 90 procent všech úmrtí uštknutím v Brazílii. Pokud vás například kousnou v pevninské Brazílii a nedostanete léky, je úmrtnost asi 10 procent.

I s antidotem je šance na smrt asi 3 procenta a příznaky zahrnují selhání ledvin, krvácení do mozku, krvácení do střev a nekrózu svalové tkáně. Pořád jsou to ale zlatí hadi z pevniny, teď si představte, co dělají ti pětkrát nebezpečnější z ostrovů.

Představte si nejhorší možný scénář uštknutí hadem. No, ještě horší, říkají odborníci. Kousnutí mambou černou například „vypne“ nervový systém, oběť ochromí a ve 100 procentech případů způsobí smrt (pokud se oběť nenachází metr od protijedu).

Nezdá se, že by to mohlo být horší než to, kromě skutečnosti, že jed černé mamby nepromění vaše vnitřní orgány na kaši a tekutinu. Neexistuje žádný případ, kdy by někdo přežil dostatečně dlouho na to, aby se dostal do nemocnice.

– S těmito hady je to velmi bolestivá smrt, – vysvětluje biolog Brian Fry, jeden z hrstky bláznivých výzkumníků, kteří se odvážili navštívit ostrov.

– V každém případě zemřete s křikem – dodává Fry.

Kvůli obrovské populaci jedovatých hadů brazilská vláda zakázala vstup na ostrov s výjimkou zvláštního povolení pro vědce a výzkumné týmy a předpokladem je, že musí mít poblíž službu konající lékař a také ochranné obleky.

Když je však něco vzácné a tak nebezpečné, vždy se najdou dobrodruzi, kteří jsou ochotni vyzkoušet „zakázané ovoce“. Z tohoto důvodu existuje také černý trh pro zájezdy, které vedou na ostrov, a také černý trh pro získávání zlatých hadů. Cena jednoho hada se údajně pohybuje od 10 do 30 tisíc dolarů.

Jed zlatého hada v předchozích testech prokázal farmaceutický potenciál a již se používá při výrobě léků na snížení krevního tlaku a předpokládá se, že by mohl být také použit k prevenci tvorby krevních sraženin, srdečních chorob a problémů s krevním oběhem .

Podle jedné legendy se zlatý had dostal na ostrov díky pirátům, kteří chtěli, aby hlídal jejich skryté zlato. Zřejmě nevěděli, že se hadi přemnoží natolik, že se poklad stane nedostupným i pro ně, ale historikové tvrdí, že tento příběh je pouhý mýtus.

Totiž zlatý had se vyvíjel po dobu deseti tisíc let, pravděpodobně od doby, kdy vzestup mořské hladiny vedlo k oddělení ostrova hadů od pevniny a izolaci živočišných druhů na něm.