Podivné chování počasí na jaře roku 2021 se stalo jednou z nejvíce mluvených zpráv. Během několika oteplovacích cyklů je opět nahradilo chladné počasí a dokonce i mrazy v květnu, které v mnoha oblastech lidé už mnoho let neviděli. Jaký je důvod tak zvláštního počasí? Vtipálci již hovořili vícekrát na téma „globálního oteplování“, které se z nějakého důvodu promění v květnové mrazy. Meteorologové poukazují na vlny arktického vzduchu, které letos pronikly velmi hluboko na jih. Ale astronomové, odborníci na Slunce poukazují na další, velmi zajímavá fakta …

Během několika oteplovacích cyklů je opět nahradilo chladné počasí a dokonce i mrazy v květnu, které v mnoha oblastech lidé už mnoho let neviděli. Jaký je důvod tak zvláštního počasí? Vtipálci již hovořili vícekrát na téma „globálního oteplování“, které se z nějakého důvodu promění v květnové mrazy. Meteorologové poukazují na vlny arktického vzduchu, které letos pronikly velmi hluboko na jih. Ale astronomové, odborníci na Slunce poukazují na další, velmi zajímavá fakta …

Pokračování na další straně

xx_xx

Faktem je, že od začátku roku došlo k rekordně nízkému počtu takzvaných „slunečních skvrn“. A čím dále – tím méně často se objevují. A to je to, co může vysvětlit tak silný chladný okamžik. Sluneční skvrny jsou tmavé oblasti na povrchu naší hvězdy, jejichž teplota je mnohem nižší než teplota okolí, a proto vypadají jako skvrny pozorovatelům. Ale počkej, říkáš. Pokud je teplota nižší a míst je méně, pak by mělo být vše naopak – slunce by se mělo více ohřívat? Spíš ne. Je to počet slunečních skvrn, který je přímo úměrný magnetické aktivitě Slunce.

Velké množství slunečních skvrn vyvolává na Zemi sluneční erupce a s nimi spojené magnetické bouře. Ukazuje se, že lidstvo dlouho věnovalo pozornost solární cyklickosti – přesně nastavenému časovému rámci, ve kterém se počet skvrn zvyšuje nebo snižuje rekordní rychlostí. V průměru je celý cyklus 11 let. Předchozí maximální cyklus byl pozorován v roce 2012. Nyní se podle vědců vrchol minimálního cyklu právě blíží, ale současně se shodoval s dalším – grandióznějším – 100letým cyklem, jehož maximální vrchol byl pozorován v 60. letech XX. Století. Z tohoto důvodu došlo k rekordnímu poklesu sluneční aktivity a tedy k poklesu teploty solárního disku. Pro ty z nás, kteří milují teplo, je dobrou zprávou, že pokud se potvrdí předpovědi vědců, budeme čelit oteplování v 11letém i 100letém cyklu. Pojďme se tedy zabalit trochu víc – a je čas pořídit si letní oblečení!

Zdroj:likeni