Mávnutím kouzelného proutku se to však nepodaří! V boji proti vlhkosti a plísním je třeba přijmout drastická opatření. V závislosti na konkrétním problému existuje řešení pro každého! Pokud vlhkost proniká starými sklepními zdmi, pokud jsou stěny vlhké kvůli nedostatečné izolaci a špatnému větrání nebo pokud zatéká plochou střechou a je třeba ji opravit. Zdrojem vlhkosti jsou samotní obyvatelé domu. Věděli jste, že jen od obyvatel bytu se každý den ve vzduchu nahromadí až 5 litrů vody?
Je skvělé, že žijeme v mírném podnebí se čtyřmi ročními obdobími a různými povětrnostními podmínkami. V těchto podmínkách – déšť, sníh, sluneční svit a měnící se teploty – však musí budovy, ve kterých žijeme, také udržovat ideální teplotu a vlhkost. Existují dvě hlavní příčiny vlhkosti ve zdech. Je třeba rozlišovat mezi vlhkostí způsobenou zatékáním a vlhkostí způsobenou kondenzací.
Vlhkost z netěsností je způsobena nedostatečnou hydroizolací a obvykle se projevuje jako žluté nebo hnědé skvrny. Vlhkost z kondenzace je důsledkem nedostatečné izolace a špatného větrání místnosti. Pokud jsou stěny špatně konstruované a nedýchají, může to vést k velkému množství vlhkosti a kondenzaci v rozích, kde se obzvláště rády objevují plísně. Aby bylo možné kontrolovat spotřebu energie větráním, je třeba měřit vlhkost v domě. Vlhkoměr sníží spotřebu energie v domě.
Dalším důležitým bodem jsou okna
Okna jsou tak „viníky“ zvýšené vlhkosti v bytech. Pravidelné větrání má zásadní význam. Naše domy jsou často „odvlhčovány“ kvůli vytápění. Všimněte si, že se v nich hromadí spousta prachu a vzniká statická elektřina. Nové materiály oken totiž snižují tepelné ztráty, které byly běžné u starých dřevěných oken a dveří, které „nedýchaly“. Pokud je například instalováno dokonale nové kování, nebude docházet k průvanu. Poskytují vynikající tepelnou a zvukovou izolaci, ale nezajišťují větrání. Pokud není k dispozici sofistikované zařízení, které reguluje výměnu vzduchu v místnosti, pak musíte „větrat“ vzduch v domě, ráno vstávat a jít spát, jako to dělaly naše babičky. A to i v případě, že bydlíte v zakouřeném centru města. Čerstvý vzduch přináší útulnost a teplo. Pokud se na vnějších stěnách objevují plísně, vyčistěte fasádu. Pokud se špatně izolované místnosti nevětrají, tvoří se na začátku topné sezóny plísně na oknech a kolem nich, v rozích místností a na vnitřní straně vnějších stěn.
Pokračování na další straně