Počet nakažených koronavirus stoupá. Analytik globálních rizik Juraj Mesík se již dlouhodobě připravoval na takovou krizovou situaci.
Světová zdravotnická organizace vyhlásila globální pandemii, slovenská vláda mimořádnou situaci. Máme šanci ještě situaci zvrátit? Co je potřeba proto udělat? Co nám ve skutečnosti hrozí? Přečtěte si rozhovor.
Pokračování na další straně…
xx_xxPůsobíte jako analytik globálních trendů a ohrožení, co to v překladu znamená?
Dlouhodobě se věnuji ohrožením lidské civilizace, čili trendem environmentálního, epidemiologického a do jisté míry i ekonomického ohrožení.
Právě epidemiologický ohrožení novým koronavirus čelí nyní celý svět. Vědělo se, že přijde taková pandemie?
Samozřejmě. Hrozba pandemie ať už bakteriální, ale zejména virové je notoricky známou hrozbou. Podívejme se do minulosti, velká chřipková pandemie v letech 1918 – 1919 ohromně zatřásla tehdejšími generacemi, zemřelo 50 – 100 milionů lidí. Starší epidemie – například černá smrt ve 14. století zahubila jednu až dvě třetiny tehdejšího obyvatelstva Evropy. Čili epidemie a pandemie vstupovali do života společnosti po celé dějiny. Svět očekával, že přijde chřipková pandemie – podobná té před 100 lety, ale příroda nás překvapila a nepřišel chřipkový, ale trošku jiný typ viru. V principu jsou však reakce na chřipkovou pandemii a na pandemii koronavirus stejné, čili teoreticky bychom jako lidstvo měly být na něco takového připraveni.
Jenže zdá se, že nejsme. Proč?
Problém je v tom, že lidé nechtějí věřit, že se věci v jejich životě mohou vyvíjet i jinak, než do růžova. Jsme nastavení optimisticky, všichni chceme, aby byl život pouze příjemný a radostný. Když pak přijde taková analyticky úplně předpověditelná a očekávaná událost, kterou však široká veřejnost neočekává, lidé zůstanou zaskočeni a Bohapustá improvizují. Ztrácíme čas a hazard se životem mnoha lidí.
Podle vás zůstali politici v čele státu zaskočeni a nereagují správně?
Přesně víme, jak na tuto pandemii bylo třeba zareagovat. Stačí sledovat, co udělali Číňané a jak se jim podařilo virus eliminovat. Pak to zopakovala i Jižní Korea či Singapur. Podařil se jim „containment“ – čili ohraničení epidemie a dosáhli to jedině díky velmi rychlým, razantním, přísným a tvrdým opatřením, které nemají v historii lidstva precedens. V Číně zavřely desítky milionových měst, zabránili komunikaci, zastavili migraci, miliony lidí byly jakoby v domácím vězení a udělali řadu dalších opatření, aby zavčas zachytili všech infikovaných. Díky tomu se jim zhruba během dvou měsíců podařilo dosáhnout, že dnes mají už jen minimální přírůstek nových nakažených. Jednoduše zastavili šíření viru. Ve srovnání s tím naše instituce jednají pomalu, neadekvátní, a to, co dělají,
Jak by tedy měli reagovat, aby se podařilo šíření viru zpomalit?
Jedno obrovské selhání je, že ještě začátkem minulého týdne chodili děti do škol. Přitom 500 km od Bratislavy zuří vražedná epidemie, která přišla už ik nám a my ji potřebujeme zastavit dříve, než se rozšíří mezi našimi obyvateli a dříve, než se dostane k našim starým lidem. Zavřít okamžitě školy bylo to nejlevnější opatření, které mohli udělat. Další opatření, které budou muset přijít, budou řádově mnohem dražší. Ekonomické ztráty budou obrovské, ale dalo by se jim předejít, kdyby vláda konala adekvátně. Stará vláda je nekompetentní a ta nová, která se rodí, je pohlcena sama sebou. Oni momentálně řeší, co si myslí Richard o Andreji. Mám pocit, že většina z lídrů nově vznikající koalice si neuvědomuje, co se děje a co se na tuto zemi valí. Bohužel, na Slovensku se v tomto směru setkala těžká ignorace s opravdu špatným načasováním.
Pokračování na další straně…
xx_xxItálie je pro nás tedy varovným příkladem. Situace je tam poměrně hrozivá, nemocnice jsou krok od kolapsu …
Situace tam není poměrně, ale opravdu hrozivá. Tamní lékaři říkají, že země je jako ve válečném stavu. Lidé v nemocnici jim přibývají obrovským tempem a lékaři nedokáží zachránit všechny. Musí se rozhodovat, komu dají šanci žít a kdo pravděpodobně zemře. JIS-ky jsou kriticky plné, protože tento virus je velmi silný patogen, který v nejhorším případě způsobuje oboustranný zápal plic. Pokud je tento zánět těžký, výsledkem je, že člověk se začne dusit. Jeho plíce jsou zatopené zánětlivými výměšky, kyslík se nemá jak dostat do krve. Takto ten virus zabíjí.
Když vzpomínáte úmrtnost, mnozí lidé opakují mantru, že vždyť koronavirus je pouze jako chřipka a na chřipku umírá více lidí. Jak to tedy je?
Je to nenormální nesmysl. Chřipka má úmrtnost 0,1%, když je virus extra agresivní, tak má 0,2%. To, co vidíme v Lombardii, je, že ze všech nakažených nám zhruba 10% umírá.
Pokud se nemýlím, říká se, že je to i nakažlivější jako běžná chřipka.
Ano, je to i několikanásobně nakažlivější. Uvádí se, že trojnásobně, ale to je spíše nižší odhad.
Jsme svědky dvou reakcí lidí – těch, co situaci zlehčují a bagatelizují a ty, kteří vykupují potraviny a hygienické potřeby. Kdo koná správně?
Podívejte se, vlády Německa či Švédska už před lety vydali veřejnosti doporučení, aby měl každý doma zásoby potravin alespoň na dva týdny. To prostě zodpovědná vláda dělá, protože ví, že budoucnost nemusí být pouze růžová. To, že přijde pandemie, v principu svět ví, ale nikdo neví říct, kdy se to stane. Čili musíte být připraveni a ve střehu a možná, že budete 10 – 15 let připraveni zbytečně, ale když to přijde, tak nemusíte panikařit. Nejde přitom jen o pandemii, pohrom, které mohou přijít, je mnohem více. Švédská vláda například vydala toto doporučení v souvislosti s válečným ohrožením.
Lidé však na jiných, kteří se dopředu zásobují, nahlížejí jako na blázny …
Ale to není žádná anomálie. Mít doma zásoby potravin a základních věcí na pár týdnů je zodpovědné a jak jsem zmiňoval, vyspělými vládami už dávno doporučeno. Jenže slovenská vláda se k ničemu takovému nezmohla. Naopak, ani když byla situace vážná, o tomto riziku neinformovala, ale systematicky ohrožení bagatelizovány. I jejich první tiskovka přišla pozdě, měla přijít podstatně dříve. Pokud by už před měsícem premiér řekl národu, že to, co se děje v Číně, je vážně, a že možná to přijde ik nám a vysvětlil jim, že bude vhodné, pokud se dva tři týdny v takovém případě dokáží izolovat a doporučil jim se pro tento případ zásobit, část lidí by tak učinila. Pak by přišla epidemie v Itálii, lidé by si uvědomili situaci a zásobili by se další procento lidí. Jenže, protože my tu máme masovou nepřipravenost, tak pak hrozí, že když to lidem začne docházet, tak se navalí do obchodů a vykoupí jejich. Problém paniky je, že najednou chtějí všichni vše najednou.
O vás je známo, že vy patříte mezi zásobených lidí, tzv. prepper. Řekli jste si, když nastala tato situace, že okej, je to tady, já jsem to říkal a jsem připraven?
Naše rodina je roky připravena na to, že k nějaké globální krizi dojde. Mohla to být krize nějakého jiného charakteru, ale ano, když jste na něco takového připraveni a máte základní věci na přežití, tak jste připraveni na mnoho situací. Čili nás to absolutně nezaskočilo.
Dá se ještě v této fázi šíření koronavirus zastavit?
Ne, ale můžeme ho zpomalit, a to je teď to nejpodstatnější. Epidemiologické studie říkají, že do konce roku bude virem nakažených 40 – 70% světové populace. Čili je velmi pravděpodobné, že časem si tím projdeme všichni, ale je velmi potřebné, abychom tím neprocházely všichni najednou. Neboť jinak nastane kolaps nemocnic a systému. Proto je potřebná každá prevence a všechny, byť i ty nejtvrdší opatření. Toto je třeba lidem neustále dokola vysvětlovat – pravděpodobně onemocníme téměř všichni, ale je obrovský rozdíl, zda onemocníme najednou, nebo postupně.
Zdroj:Cas.sk