Tyto drobné, ručně vyrobené organismy/roboti, nazývané Xenoboti, se mohou zaměřit na živé buňky, poté se shromáždit, aby shromáždili kmenové buňky a postavili v těchto buňkách nové malé roboty.

Klimatická změna
Odstoupení USA od pařížské klimatické dohody přimělo vědce z celého světa přemýšlet, co bude dál. Stephen Hawking s tím také počítal. Řekl BBC: „Jsme blízko bodu zlomu, kdy se globální oteplování stane nevratným.

Trumpova akce by mohla posunout Zemi přes tento práh a stát se jako planeta Venuše s teplotami 250 stupňů Celsia a deštěm s kyselinou sírovou.“

V roce 2021 BBC ukázala výsledky studie Weizmannova institutu, která zjistila, že v průměru každý člověk vyprodukuje každý týden více odpadu, než je jeho vlastní tělesná hmotnost.

Stále přelidněnější planeta
Stephen Hawking v roce 2017 varoval, že na planetě je příliš mnoho lidí: „Země je pro nás stále menší a menší, globální populace roste alarmujícím tempem a nám hrozí, že se zničíme. Pokud má lidská rasa přežít, musíme najít alternativní způsob života.“

OSN předpokládá, že do konce století bude na planetě 11 miliard lidí (ve srovnání s asi 8 miliardami v roce 2022) a jiné odhady říkají, že dosáhneme 9 miliard.

Geneticky upravení nadlidé
„Jsem si jistý, že v tomto století lidé objeví, jak změnit inteligenci i instinkty, jako je agrese,“ napsal Hawking. „Někteří nebudou schopni odolat pokušení zlepšit vlastnosti, jako je paměť, odolnost vůči chorobám a délka života,“ dodal.

Hawking viděl výsledek takové genetické modifikace jako něco extrémně nebezpečného. Přestože věřil, že se tak stane do konce století, předvídal špatně. V roce 2019 Nature zveřejnil článek o „skandálu CRISPR-baby“: Čínský biofyzik He Jiankui oznámil, že má geneticky modifikovaná dvojčata, která se narodí s genetickou imunitou vůči HIV.

Geneticky modifikované viry
V roce 2016 hovořil Stephen Hawking o „geneticky modifikovaných virech“ jako o skutečné hrozbě pro lidskou rasu. Medical Daily souhlasí a cituje článek v Journal of Toxicology and Environmental Health, který říká, že tyto viry „mají značnou nepředvídatelnost a inherentní potenciální nebezpečí“.

Výzkumníci z Texas A&M odhalili, jak vytvořili virus, který může zasahovat do způsobu, jakým neurony v mozku vytvářejí cesty k závislosti, zejména na alkoholu a drogách.