Virus z netopýrů nebo luskounů

SARS-CoV-2 úzce souvisí s virem způsobujícím těžký akutní respirační syndrom (SARS), který se před téměř 20 lety rozšířil po celém světě. Vědci zkoumali, jak se SARS-CoV liší od SARS-CoV-2. Zde se dostáváme k údajům, že v počítačových simulacích mutace v SARS-CoV-2 nefungují příliš dobře při pomoci viru vázat se na lidské buňky.

Pokud by vědci tento virus záměrně vyrobili, nevybrali by si mutace, o kterých počítačové modely naznačují, že by nefungovaly, píše Live Science. Ukázalo se však, že příroda je chytřejší než vědci a nový koronavirus našel způsob, jak se zcela odlišit od všeho, co vědci dokázali vytvořit, ukázal výzkum.

Dalším důkazem, který ukazuje na to, že nový koronavirus nevznikl v laboratoři, je jeho molekulární struktura, která se liší od známých koronavirů. Místo toho se složení SARS-CoV-2 nejvíce podobá virům nacházejícím se u netopýrů a korýšů, které byly málo prozkoumány a nikdy nebylo známo, že by škodily lidem.

Odkud se virus vzal?

Výzkumná skupina viděla dva možné scénáře pro vznik SARS-CoV-2 u lidí. Jedním ze scénářů je, že jsme se nakazili přímo od zvířete, jako tomu bylo v případě SARS, který se na člověka rozšířil z cibetky, nebo MERS, který se na člověka rozšířil prostřednictvím velblouda. V případě SARS-CoV-2 vědci naznačují, že vektorovým zvířetem byl netopýr, který přenesl virus na jiné zvíře a poté na člověka. Tím dalším zvířetem by mohl být pangolin, řekli vědci.

Ve druhém scénáři se všechny patogenní rysy viru vyvinuly až poté, co virus přeskočil ze zvířecího hostitele na člověka. Některé koronaviry, které pocházejí z korýšů, mají hroty, které se přichytí k hostiteli, podobně jako SARS-CoV-2.

Všechny tyto technické detaily by mohly vědcům pomoci předpovědět budoucnost nové pandemie koronaviru. Pokud se virus dostal do lidských buněk v patogenní formě, zvyšuje to pravděpodobnost budoucích epidemií.

Virus by mohl stále cirkulovat ve zvířecí populaci a mohl by se vrátit zpět k lidem, připraven způsobit další epidemii. Existuje však méně příležitostí pro takové budoucí epidemie, pokud se virus musí nejprve dostat do lidské populace a poté se u něj vyvinou patogenní vlastnosti, uvedli výzkumníci.