Koronavirus, který se poprvé objevil v čínském Wu-chan koncem minulého roku, zmutoval a podle nové studie se zdá, že nový, dominantní kmen je ještě nakažlivější…

Začal se šířit v Evropě ještě začátkem února a do konce března se stal dominantou formou viru po celém světě. Vědci varují, že virus by mohl mutovat dále.

Nový, dominantnější kmen koronavirus, se začal v Evropě šířit před zhruba třemi měsíci. Jde o zmutovaný kmen z původního viru. Migrací obyvatelstva se dostal i do USA a Kanady, kvůli čemuž se do konce března stal celosvětově dominantní formou viru. Uvedli to vědci z Národního laboratoře Los Alamos (LANL) v 33-stránkové zprávě, kterou zveřejnil medicínský server BioRxiv. Pokud se přenos nového koronavirus do léta neutlumí, tak, jak to je iv případě sezónní chřipky, mohl by dále mutovat a potenciálně omezit účinnost vakcín, které jsou v současnosti vyvíjeny.

Pokračování na další straně

xx_xx

“Je to tvrdá zpráva. Náš tým dokázal tuto mutaci a její vliv na přenos jen díky obrovskému celosvětovému úsilí klinických specialistů a experimentálních skupin, které zpřístupňují nové sekvence viru ve svých místním komunitách,” uvedla bioložka v Los Alamos a vedoucí autorka studie Bette Korberová. Studii je ještě třeba přezkoumat, i tak už nyní můžeme říci, že zprávy o mutaci jsou naléhavým problémem.

Začátkem března čínští výzkumníci prozradily, že dva různé typy koronavirus mohou způsobit infekce po celém světě. Ve studii zveřejněné 3. března vědci z Pekingské vysoké školy věd o životě a institutu Pasteur v Šanghaji zjistili, že agresivnější typ nového koronavirus představuje zhruba 70 procent analyzovaných kmenů. Dalších 30 procent bylo spojených s méně agresivním typem viru. Agresivnější a smrtící kmen převládal v počátečních stádiích propuknutí nemoci ve Wu-chan. Experti z Los Alamos ve spolupráci s kolegy z Univerzity Duke a Sheffieldské univerzity ve Velké Británii dokázali analyzovat tisíce sekvencí koronavirus, které shromáždila organizace Global Initiative for Sharing All Influenza. Ta podporuje rychlý sběr a sdílení údajů o chřipkových virech a koronavirus. K dnešnímu dni vědci identifikovali čtrnáct mutací.

Zdroj:Topky.sk