Souprava pro přežití

– Ujistěte se, že máte nouzovou zásobovací sadu pro místa, která často navštěvujete, a možná budete muset zůstat 24 hodin.

– Měla by obsahovat balenou vodu, balené potraviny, léky pro případ nouze, vysílačku na baterie pro informace o výpadcích proudu, svítilnu a náhradní baterie pro nezbytnosti. Pokud je to možné, uchovávejte zásoby na tři nebo více dní.

Pokud můžete, připravte si věci, jako je mýdlo, dezinfekční prostředek na ruce, který obsahuje alespoň 60 procent alkoholu, dezinfekční ubrousky a běžné čisticí prostředky pro domácnost, které můžete použít k dezinfekci povrchů, kterých se pravidelně dotýkáte.

Po povodni možná nebudete mít přístup k těmto zásobám několik dní nebo dokonce týdnů.

– Zohledněte specifické potřeby každého člověka, včetně léků. Nezapomeňte na potřeby domácích mazlíčků. Připravte si další baterie a nabíječky pro telefony a další důležitá zařízení.

Školení vám umožní vyhnout se zbytečným cestám a řešit menší zdravotní problémy doma, čímž ulehčíte zátěži center pohotovostní péče a nemocnic.

Co děláme, když slyšíme jaderný poplach a jsme venku?

– Pokud jste venku, když dojde k detonaci, chraňte se před explozí za tím, co by mohlo poskytnout ochranu. Lehněte si obličejem dolů, abyste si chránili pokožku před teplem a materiály, které mohou létat v důsledku foukání. Pokud je to možné, nedotýkejte se očí, nosu a úst. Pokud jste ve vozidle, bezpečně zastavte a ohněte se uvnitř vozidla.

– Po překonání rázové vlny vstupte do nejbližšího a nejlepšího úkrytu, abyste se ochránili před případnými pády. Na nalezení vhodného úkrytu budete mít 10 minut i více.

– Udržujte si aktuální informace o aktuálních pokynech od pracovníků odpovědných za nouzové situace. Pokud vám bude doporučena evakuace, vyslechněte si informace o trasách, úkrytech a postupech.

– Pokud se evakuujete, nevracejte se, dokud vám místní úředníci neřeknou, že je to bezpečné.

Naplánujte si, že v případě evakuace zůstanete s přáteli nebo rodinou. Upozorňujeme, že umístění veřejných úkrytů se mohlo kvůli COVID-19 změnit.

Ověřte si u místních úřadů, které veřejné přístřešky jsou otevřené.

Pokud vám úřady řeknou, abyste šli do veřejného útulku, snažte se přinést věci, které mohou pomoci chránit vás a vaši rodinu před COVID-19, jako je dezinfekce na ruce, která obsahuje alespoň 60 % alkoholu, vyčištěná a dvě roušky na osobu.

Co dělat, když dorazíte do úkrytu

Jakmile dorazíte do krytu, pokud vás zachytí radioaktivní spad, zvažte následující postupy.

Odstraňte kontaminovaný oděv. Pokud je to možné, nedotýkejte se očí, nosu a úst.

Osprchujte se nebo se umyjte mýdlem a vodou, abyste odstranili zbytky z nezakryté pokožky. Pokud se nemůžete umýt nebo osprchovat, použijte čistý vlhký ručník nebo hadřík k otření pokožky nebo vlasů, které byly kontaminovány.

Po příchodu radioaktivního spadu vyčistěte všechna domácí zvířata, která byla venku. Jemně vykartáčujte srst svého mazlíčka a pokud možno vyperte.

Je bezpečné jíst nebo pít balené potraviny nebo předměty, které byly uvnitř budovy. Nejezte potraviny nebo tekutiny, které byly objeveny venku a mohou být kontaminovány radioaktivním spadem.

Pokud jste nemocní nebo zranění, poslouchejte pokyny, jak a kde získat lékařskou péči, když vám úřady řeknou, že je bezpečné jít ven.

Pokud jste nemocní a potřebujete lékařskou pomoc, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče, který vám poskytne pokyny.

Pokud jste ve veřejném útulku, okamžitě zavolejte personál tohoto oddělení, aby mohla zavolat místní nemocnice nebo klinika. Pokud zaznamenáte lékařskou pohotovost, zavolejte na pohotovostní oddělení a informujte svého operátora, pokud máte nebo si myslíte, že byste mohli mít COVID-19. Pokud můžete, nasaďte si masku, než dorazí pomoc.

Komunikujte virtuálně s lidmi ve vaší komunitě prostřednictvím videohovorů a telefonních hovorů. Vězte, že je normální cítit se úzkostně nebo ve stresu. Postarejte se o své tělo a promluvte si s někým, pokud se cítíte rozrušeni. Mnoho lidí už může pociťovat strach a úzkost kvůli pandemii COVID-19. Hrozba jaderného výbuchu může přidat další stres.

Nebezpečí jaderných výbuchů

– Silné světlo může způsobit dočasné oslepnutí na dobu kratší než jednu minutu.

– Vlna výbuchu může způsobit smrt, zranění a poškození konstrukcí na vzdálenost několika kilometrů.

– Záření může poškodit buňky těla.

– Elektromagnetický impuls (EMP) může poškodit elektrické a elektronické zařízení několik kilometrů od detonace a může způsobit další dočasné přerušení.

FALLOUT – radioaktivní déšť – může způsobit nemoc lidem venku.

Co by měla obsahovat sada pro přežití

Vodní filtry
Konzervované produkty (ovoce, tuňák, maso atd.)
Hotová jídla (sýry, proteinové tyčinky atd.)
Lékárničky
Arašídové máslo
Nápojové směsi, pokud s sebou máte děti
Multivitamíny
Jód, peroxidový roztok vodíku , alkohol, léky proti bolesti
Sušené mléko
Sáčky s rýží, fazolemi, moukou, ovsem, cukrem a medem
Olej na vaření
Prášek do pečiva, jedlá soda a balíček koření
Ruční otvírák na konzervy
Zápalky a zapalovače
Ubrousky a plenky , v případě potřeby
Baterky (nejlépe s LED) a přenosná rádia
Co nejvíce baterií, alespoň tři sady, pro každé z výše uvedených zařízení
Balená voda
Dětské ubrousky
Hasicí přístroj
Papírové nebo plastové talíře / kelímky / kuchyňské potřeby
Pláštěnka

Množství radioaktivních srážek se bude lišit v závislosti na velikosti zařízení a jeho blízkosti k zemi. Proto může být nutné, aby se ti, kteří se nacházejí v oblastech s nejvyšší úrovní radiace, na měsíc ukryli, uvádí trobă.ro.

Většina srážek bude omezena na oblast při nebo pod větrem produkovaným explozí a 80 % srážek se odehraje během prvních 24 hodin.

Lidem v nejvíce postižených oblastech by mohlo být dovoleno opustit úkryt za pár dní a v případě potřeby evakuováni do nezasažených oblastí, píše The Sun.

Pamatujte, že záření není lidskými smysly vidět, cítit ani jinak detekovat.

Zdroj:bzi.ro