chrání játra
Ukázalo se, že kurkuma má velmi silné ochranné účinky na játra. Chrání je před poškozením toxiny a podporuje regeneraci jaterních buněk.
Kromě toho, jak již bylo zmíněno v předchozím bodě, stimuluje tvorbu žluči a také zprůchodňuje žlučovody. Tím zlepšuje funkci žlučníku.
stimuluje mozek
Výzkum ukázal, že existuje silný vztah mezi kognitivními poruchami, jako jsou demence nebo Alzheimerova choroba, a sníženou hladinou růstového hormonu, který nazýváme z mozku odvozený neurotrofická faktor (brain-derived neurotrofic factor, BDNF).
Vědci však objevili, že kurkumin má pozitivní účinek na tento hormon. Tím, že udržuje optimální hladinu tohoto hormonu, předchází snižování mozkové funkce v důsledku stárnutí .
alkalizuje tělo
Tento druh koření má na tělo silný zásadotvorný účinek.
Zásadité neboli alkalické prostředí je nepříznivé pro rozvoj rakoviny, které se naopak dobře daří v překyselení prostředí.
V zásaditém prostředí lépe probíhají metabolické reakce, což nakonec vede ke zvýšení energie a snížení únavy.
Podporuje zdraví kardiovaskulárního systému
Ukázalo se, že kurkumin pročišťuje cévy a tepny. Dokáže také zabraňovat tvorbě krevních sraženin.
Prodlužuje život a zpomaluje stárnutí
Kurkuma neutralizuje aktivitu volných radikálů a potlačuje záněty.
Tyto dva faktory jsou považovány za hlavní příčinu poškozování DNA a stárnutí buněk.
Má protirakovinné účinky
Kurkumin je extrémně silný antioxidant, který předchází poškození buněk. Mnohé studie prokázaly několik mechanismů, kterými potlačuje růst a dělení rakovinných buněk.
Obzvlášť ceněná je jeho schopnost neutralizovat kmenové rakovinné buňky. Ty jsou totiž nejvíce odolné vůči chemoterapii a ozařování, a proto se považují za hlavní příčinu návratu a rakoviny po jejím prvotním ústupu.
Zdroj:dran.sk