Bacteria when shaking hands illustration

Všude na nás číhají mikroorganismy od neškodlivých bakterií až po hnusné viry, plísně a malinké parazity. Původci infekcí jsou úplně všude.  Například až 20% obyvatel planety je přenašeči zlatého stafylokoka. Tato bakterie vyvolává u člověka množství jiných chorob – od banálních uhrů až po životu nebezpečný zápal plic či meningitidu.

To znamená, že pokud spolu s vámi v kanceláři pracuje více než 5 lidí, teoreticky jeden z nich vás může nakazit obyčejným podáním ruky. To se týká i v dnešní době nezbytných věcí – pozorování ukázala, že na displeji telefonu se nachází 18x více bakterií než na záchodové míse.

Je jasné, že mytí rukou je jedním ze základních prvků hygieny. Jenže ne vždy máme k dispozici vodu a mýdlo. Jak si pomoci, když nemáte k dispozici vodu nebo se držíte za ručku v MHD? Co dělat, když si v supermarketu berete vozík, který v průběhu dne prošel více než 1000 rukama

Pokračování na další straně…

xx_xx

Antibakteriální gel:
Pro lidi, kteří právě nemají možnost umýt si ruce vodou byly vymyšleny antibakteriální gely. Základní antibakteriální složkou je v nich většinou líh, jenže ten má negativní účinky na pokožku. Výrobci mysleli i na toto, a proto se v nich kromě lihu nacházejí také přírodní oleje, výtažky z aloe vera a vitamín E.

Podle posledních výzkumů antibakteriální gel používá až 73% žen. Důvod je jednoduchý. Malá lahvička se vejde do kterékoli kabelky a můžete ji použít prakticky kdykoliv. Ať už jste s kamarádkou na kávě, řídíte auto, nebo zrovna sedíte v letadle. Nejdůležitější však je, že výrobci zaručují, že jejich výrobky zničí všechny bakterie na rukou a ještě jako bonus vám i zjemní pokožku. Ale ne všechno je opravdu tak jak se zdá. Mnoho látek, které nás mají ochránit před bakteriemi vědí nadělat více škody než užitku.

Každodenní používání prostředků s chlorhexidinem, jedním z nejšetrnějších antiseptik, může vést ke svědění pokožky, ztrátě pigmentu, dermatitidě a zvýšené citlivosti na UV záření. Dokonce i netoxický ethylové líh vysouší a dráždí vaši pokožku. Proto pro každé antiseptikum je dána přesně taková koncentrace, aby mohlo bojovat proti mikrobům, a aby zároveň neškodilo pokožce. Například antibakteriální gely by neměly obsahovat více než 68% lihu. Maximální povolené množství bezoanu sodného je 700-1500 mg / l, parabenů do 0,4% objemu roztoku.

Líh a antiseptika mají efektivnější účinek, když na rukách nemáte viditelnou špínu. Například, pokud jste si umyli ruce a potom použili tento výrobek, efekt je mnohem silnější. Naopak, pokud na kůži zůstává viditelná špína nebo mastnota, antibakteriální gel nenaplní svou funkci tak efektivně.

Pokud si umyjete ruce mýdlem, antibakteriální gel již v podstatě nepotřebujete. Toto dělají pouze medici nebo lidé, kteří pracují s potravinami. Nám ostatním postačí obyčejné umyvadlo a mýdlo. Voda spolu s pěnou smyjí bakterie, všechny možné nečistoty, prach nebo toxické látky, se kterými si antiseptika nevědí poradit.

V případě, kdy si nemáte jako umýt ruce, ale je to nezbytné, použijte antibakteriální gel spolu s vlhčenými ubrousky: nejprve sundejte hrubou špínu a pak ošetřete pokožku.

Pokračování na další straně…

xx_xx

Domácí antibakteriální gel
Už hotové antibakteriální gely v obchodech nevoní vždy podle vašich představ a mohou vám podráždit kůži. Takový gel si můžete jednoduše připravit i doma přesně podle vašich představ.

Budete potřebovat:
160 ml lékařského (medicínského) lihu
80 g gelu z aloe vera
Nádobu, ve které smícháte ingredience
Libovolný éterický olej
Lopatka na promíchání
Lahvička, ve které chcete mít hotový výrobek

Postup:
Připravte si čistou misku a nalijte do ní lékařský (medicínský) líh.
Do téže nádoby přidejte gel z aloe vera – ten zaručí hustou konzistenci hotové masy a také zjemní agresivní vliv čistého lihu na pokožku rukou a také chrání před vysoušením.
Přidejte cca 10 kapek jednoho nebo více éterických olejů. Pro takový typ antibakteriálních gelů doporučujeme přidávat takové éterické oleje, které jsou schopny bojovat proti mikrobům: éterický olej z máty, skořice, eukalyptu, tymiánu, hřebíčku, levandule a rozmarýnu.

Opatrně pomocí lopatky promíchejte všechny ingredience. Měla by vám vzniknout hustá hladká kašička bez hrudek.
Vezměte si čistou plastovou lahvičku, ve které budete mít antibakteriální gel. Nejlepší bude, když budete mít lahvičku s dávkovačem nebo s úzkým hrdlem, aby se vám gel dobře nanášel na ruce.
Otevřete nádobku a pomocí nálevky opatrně přelijte vzniklou směs do lahvičky. Hotovo! Vámi vyrobený gel můžete začít používat! Je možné, že po nějakém čase se některá ze složek usadí na dno, ale tehdy stačí, když nádobkou párkrát protřepejte.

ZDROJ:takprosto.cc