Vědci v Číně objevili nový druh prasečí chřipky, který je schopen způsobit pandemii u lidí. Vyplývá to ze studie zveřejněné v pondělí v americkém vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), píše agentura AFP.

Nový druh této nakažlivé choroby pojmenován G4 pochází z kmene H1N1, který způsobil pandemii v roce 2009. Má „všechny hlavní znaky toho, že se dokáže ve velké míře přizpůsobit na infikování lidí,“ uvádějí autoři studie působící na čínských univerzitách av Centru pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

V letech 2011-2018 tamní výzkumníci odebrali 30 000 výtěrů z nosu prasat na jatkách v deseti čínských provinciích a ve veterinární nemocnici, což jim umožnilo izolovat až 179 různých virů prasečí chřipky. Většinu z nich tvořil nový virus, který převažuje u prasat od roku 2016.

Pokračování na další straně

xx_xx

Výzkumníci následně provedli různé experimenty včetně pokusů na fretkách, které se často používají na studie týkající se chřipky, protože zažívají podobné symptomy tohoto onemocnění jako lidé – horečku, kašel a kýchání. Zjistilo se, že prasečí chřipka typu G4 je vysoce infekční, v lidských buňkách se duplikuje a při fretkách způsobovala závažnější příznaky než jiné viry.

Testy ukázaly i to, že jakákoliv imunita, kterou lidé nabudou na základě překonání sezónní chřipky, jim ochranu proti G4 nezajistí. Krevní testy, které monitorovaly protilátky u lidí vystavených tomuto viru, ukázaly, že tímto druhem prasečí chřipky se nakazilo 10,4 procenta zaměstnanců pracujících s prasaty.

Virus se tedy přenesl ze zvířat na lidi – ovšem dosud neexistují žádné důkazy o tom, že se dokáže přenášet i z člověka na člověka. „Existuje obava, že lidé nakažení virem G4 napomohou tomu, že lidé se na virus adaptují, což zvýší riziko vzniku lidské pandemie,“ napsali vědci.

Zdroj:cas.sk